Toyota, niedawno wyrażała przykład z przykładu zestawu w zeszłym tygodniu przez Mercedes Parent Business Daimler, a także sprzedając swoje akcje w Kalifornii Tesla Motors. 2,4% udziałów Toyota miała w sieci około 640 milionów dolarów zysku.
Oba ruchy pojawiają się w nieco bardziej ponurym czasie w Tesli. Koszt jego udziału spadł o 19%, biorąc pod uwagę, że wrzesień jest zgodny ze znaczącymi poprawkami w poprzednich latach. Koszt zapasów nie powrócił nawet po oświadczeniu o napędu na cztery koła, super szybkiego projektowania i autonomicznej innowacji jazdy na początku tego miesiąca.
Reklama – post jest kontynuowany poniżej

Toyota oświadczyła w oświadczeniu, że sprzedaż pojawiła się „w ramach regularnego procesu badania naszego portfela inwestycyjnego”, co sugeruje, że liczby po prostu nie sumowały. Firma również określiła, że ​​utrzymała połączenie z Teslą, a także „zbada wykonalność wspólnej współpracy nad przyszłymi projektami”.
W 2010 roku Toyota otrzymała akcje o wartości 50 milionów dolarów w nowo powstającej Tesli, kiedy firma Elona Muska była nadal podatnym startupem. Znaczny wzrost Tesli szybko nastąpił, co spowodowało, że japońska marka ma znaczne przychody z inwestycji.
Na początku tego roku Tesla ujawniła, że ​​nie będzie dostarcza baterii do elektrycznych projektów Toyoty. Toyota również określiła w tym roku, że miało to na celu ograniczenie swoich inwestycji w samochody elektryczne, zamiast tego patrząc na technologię wodorowych ogniw paliwowych, która sama została skrytykowana przez CEO Tesli, Elon Musk.
Można stwierdzić, że zarówno Daimler, jak i Toyota postrzegają Teslę jako znaczącego rywala, a salon projektowy kradnie sprzedaż z klasy M Mercedesa, a także Lexus LS.
Czy inwestorzy powoli tracą wiarę w ciągłe plany rozwoju Tesli, czy też marki takie jak Mercedes, a także Toyota zaczynają postrzegać firmę jako autentyczny rywal? Pozwól nam zrozumieć twoje przemyślenia w komentarzach poniżej.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *