Boss PSA Carlos Tavares obiecał większą gamę samochodów sportowych dla głównego nurtu marek Peugeot i Citroen, jeśli nie skład premium DS.
Istnieją jednak złe wieści dla fanów Peugeota RCZ – jest mało prawdopodobne, aby został zastąpiony, gdy obecny model osiągnie koniec jego życia. W rozmowie z Car Express Tavares powiedział: „Nasze marki potrzebują samochodów sportowych, ale będą to znacznie bardziej sportowe pochodne niż modele na zamówienie”.
Kiedy naciskał na przyszłość RCZ-w której Tavares niedawno sam spróbował zwycięstwa w 24-godzinnym wyścigu w Barcelonie, powiedziałby tylko: „RCZ ma już trochę czasu na bieganie”.
Reklama – krótki artykuł jest kontynuowany poniżej

Po wyścigach we krwi Tavares potwierdził, że jego marki będą nadal ścigać się. „Citroen jest pobłogosławiony, że jest zaangażowany w rajd i WTCC – myślę, że wygramy mistrzostwo w WTCC. W przyszłym roku wrócimy do Dakar z Peugeotem – powiedział.
Samodzielna marka DS nie będzie jeszcze ścigała się
Tavares potwierdził również, że marka DS stanie się samodzielna w 2015 r., A Citroen Chevrons zniknie z samochodów, nowy wygląd (zapowiedziany przez najnowszą koncepcję Divine DS) i przeniesienie w kierunku oddzielnych dealerów lub przynajmniej oddzielnych sekcji w istniejących salonach wystawowych.
Nie ma jednak planów zabrania marki DS do sportu motorowego – przynajmniej jeszcze nie. „Na razie DS nie pójdzie na wyścigi ruchowe – to nie jest bardzo zakurzona marka! Ale jeśli to zrobimy, byłoby bardziej jak wyścigi GT niż DTM – powiedział Tavares.
PSA będzie nadal wypychać modele DS na ekranie, ścigając takie jak BMW i Audi, ale Tavares jest gotowy czekać na sukces. Powiedział nam: „Z DS muszę być cierpliwy. Nie mierzę sukcesu marki premium poprzez wielkość – każdy samochód musi zarobić. Ale jest to projekt od dwudziestu do trzydziestu lat – był to powolny proces dla Infiniti i Audi przez pierwsze 15 lat.
„Mamy bardzo ekscytujące produkty DS w przygotowaniu – stopniowo rozwijamy się dzięki kreatywności, designu i elegancji – nasze samochody będą bardzo francuskie, bardzo fajne, bardzo modne”.

Tavares potwierdził również, że grupa PSA wyprzedziła grupę FIAT jako firmę samochodową o najniższej średniej oceny CO2 dla samochodów, które są sprzedawane przy 111 g/km.
Czy z zadowoleniem przyjmujesz planowaną ekspansję sportowych Citroens i Peugeots? Czy marka DS może pokonać Niemców za 15 lat? Daj nam znać w sekcji komentarzy poniżej …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *