Słyszałem kiedyś teorię, że nikt nie jest niepełnosprawny, dopóki ludzie lub społeczeństwo nie stawiają przeszkód. Brzmi glib, ale może jest to pomocny sposób, aby zrozumieć, jak świat może wyglądać z różnych perspektyw.
Bycie świadkiem dwóch użytkowników wózków inwalidzkich rozwiniętych mnóstwo „zaprojektowanych” wyzwań na pierwszym przystanku naszej podróży Brighton and Hove Cove Cove Rada instalacji ładowania samochodów obciążających ostro skoncentrowało się na mnie. Witryna obejmowała garść kompaktowych zatok na ulicy znajdujących się na stromym zboczu, z żałośnie ciasnymi chodnikami, stromymi krawężnikami i niemożliwymi do zarządzania ładowarami. „Dostępne”, tak nie było.

Nie zostawiaj niepełnosprawnych szoferów w przejściu na samochody elektryczne

W Wielkiej Brytanii jest dziś około 26 000 publicznych ładowników EV, z tysiącami o wiele więcej instalowanych każdego roku. Nie możemy powiedzieć, jak wiele zostało zainstalowanych na dostępnych zatokach parkingowych pojazdów, ponieważ wiele firm sieciowych, o które prosiliśmy, nie mogło – lub nie – mówi nam. Nasze doświadczenie i dowody z grup, z którymi rozmawialiśmy, sugerują, że jest to zaledwie garść, a problem dla niepełnosprawnych szoferów jest spotęgowany niezliczonymi innymi problemami związanymi z projektowaniem urządzeń ładowania i samochodów, do których je podłączasz.
Reklama – krótki artykuł jest kontynuowany poniżej

Katastrofa polega na tym, że wiemy już, jak zaspokoić niepełnosprawne sterowniki. Mamy niebieskie odznaki, dostępne samochody na wózkach inwalidzkich, dedykowane zatoki parkowania pojazdów, szerokie chodniki z porzuconymi krawężnikami, standardy BSI dla automatów biletowych w parku samochodowym oraz personel stacji wypełniający przeszkolony, aby pomóc szoferom, którzy nie potrafią napompować paliwa. Teraz wydaje się, że w wyścigu w celu budowy infrastruktury w celu wsparcia przejścia na samochody elektryczne cała ta wiedza i doświadczenie zostały wyrzucone przez okno.
Gdy rząd rozpoczyna spóźnioną serię konsultacji, w przyszłości badamy wyzwania związane z dostępnością związanymi z przełączaniem EV. Nasz cel? Nie oferując rozwiązań, ale jeśli możemy pomóc w skupieniu centrum uwagi, mamy nadzieję odegrać naszą rolę.
Auto Express Equal Access dla wszystkich kampanii
Nie zostawiaj niepełnosprawnych szoferów w przejściu na samochody elektryczne
Kampania Ade Adepitan Backs w celu udostępnienia samochodów elektrycznych dla wszystkich
Minister Shadow krytykuje DFT za dostępność do ładowania samochodu elektrycznego
Opinia: „Praca jest potrzebna do udostępnienia samochodów elektrycznych dla wszystkich”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *