Nowa linia Hyundai i20 n jest teraz w sprzedaży w Wielkiej Brytanii, a ceny zaczynają się od 22 395 £. Poziom wykończenia poszerza atrakcyjność zupełnie nowej supermini koreańskiej firmy, obsługując nowy sportowy rywal dla Ford Fiesta St-Line i Peugeot 208 GT.
Reklama – artykuł jest kontynuowany poniżej

Kupujący otrzymują wiele dodatków inspirowanych wydajnością, w tym nowy zestaw 17-calowych stopów, głębszy przedni rozdzielacz i szersze boczne spódnice. Na jego tylny koniec ma również wpływ nowy hatchback i20 n, dzielący podobny dyfuzor z identyczną trójkątną lampą mgły zamontowaną na środku. Ulepszenia stylistyczne są zaokrąglone nową końcówką wydechu podwójnego wykładu.

Gorący nowy Hyundai i20 n w sprzedaży w Wielkiej Brytanii od 24 995 £

Wewnątrz znajduje się para markowych foteli sportowych, nowa skórzana kierownica, skórzany pokrętło zębatego i czarnego heglinera. Istnieją również czerwone akcenty do sterowania grzejnikami i kart drzwi, podczas gdy para 10,25 cala ekranów jest używana do zestawu instrumentów i systemu informacyjno-rozrywkowego samochodu.
Standardowe wyposażenie obejmuje automatyczne reflektory LED, lampy do jazdy w ciągu dnia LED, elektryczne składanie i podgrzewane lustra drzwi, kontrolę klimatu i kamerę odwracającą. Istnieje również mnóstwo konwencjonalnego sprzętu bezpieczeństwa, w tym czujniki parkowania tylnych pojazdów, kontrola rejsu, asystent utrzymania pasa i autonomiczne hamowanie awaryjne.
Kupujący mogą również określać metalowe, perłowe lub dwukolorowe wykończenia farby jako opcjonalne dodatki. Pierwsze dwie opcje kosztują dodatkowe 550 GBP, podczas gdy ta ostatnia opcja dodaje 500 GBP do ceny początkowej linii I20 N, kończąc dach hatchbacka w Phantom Black.
W ofercie jest tylko jeden silnik. Jest to turbodoładowana 1,0-litrowa trójcylindrowa łagodna benzyna benzynowa, która wytwarza 118 KM i moment obrotowy 172 Nm. Najtańszy model wysyła przebieg sześciobiegowej inteligentnej skrzyni biegów Hyundai, która w przeciwieństwie do konwencjonalnej instrukcji, może automatycznie odłączyć sprzęgło w celu poprawy oszczędności paliwa.
Urządzenie serwuje czas 0–62 km / h 10,1 sekundy i prędkość maksymalną 118 km / h. Hyundai nie potwierdził jeszcze danych o zużyciu paliwa dla nowego poziomu wykończenia, ale w konwencjonalnym samochodzie marka twierdzi, że w górę 50 mpg i liczby emisji od 115 do 121 g/km.
Hyundai oferuje również ten sam silnik z siedmiobiegową automatyczną skrzynią biegów. Transmisja dodaje 1250 GBP do ceny początkowej linii I20 N, ale także odblokowuje dodatkowy 28 nm momentu obrotowego z silnika. Czas 0–62 mil na godzinę również spada nieznacznie do 10,3 sekundy.

Teraz przeczytaj naszą recenzję pełnej tłuszczu Hyundai i20 n gorący hatchback…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *