Rząd został wezwany do wprowadzenia alcolocków – co zapobiega uruchomieniu samochodu, dopóki kierowca nie wpłaci w instrument testowania oddechu, aby pokazać, że są trzeźwe – jak najszybciej .
Raport Parlamentarnej Rady Doradczej ds. Bezpieczeństwa Transportu (PACTS), który otrzymał wkład grup ekspertów, takich jak IAM RoadSmart, mówi, że Alcolocks miałby pozytywny wpływ na bezpieczeństwo drogowe w Wielkiej Brytanii.

Jaki jest limit napędu? Wyjaśniono prawa w Wielkiej Brytanii

Odbyło się około 240 zgonów rocznie, w których w Wielkiej Brytanii w Wielkiej Brytanii dotyczyło tego, że w 2010 r. Nie poczyniono ostatnich postępów w minimalizacji tej liczby. Ankieta IAM RoadSmart wśród 2000 kierowców wykazała, że ​​90 procent respondentów poparło ideę, że wszystkie nowe samochody są wyposażone w Alcolocks.
Reklama – post jest kontynuowany poniżej

Wszystkie nowe samochody sprzedawane w Europie będą musiały być zwolnione z Alcolock od przyszłego roku, ale rząd Wielkiej Brytanii musi podjąć decyzję o tym, jak ta technologia zostanie wykorzystana. IAM Roadsmart wcześniej sugerował, że Alcolocks mogą być korzystne w reformowaniu kierowców, którzy wcześniej popełnili przestępstwa związane z prowadzeniem napojów.
Dalsze wcześniejsze badania przeprowadzone przez Organizację Bezpieczeństwa Drogowego wykazały, że osobiste koszty finansowe uznania za winne jazdy na napojach wynoszą nawet 70 000 funtów, gdy uwzględniane są opłaty prawne, wyższe składki ubezpieczenia samochodu, alternatywne koszty transportu i potencjalną utratę dochodów.

Wypadki na napój trwają, ponieważ policja drogi zawodzi

Neil Greig, dyrektor ds. Polityki i badań w IAM Roadsmart, powiedział: „na całym świecie, integracja technologii, takich jak Alcolocks, z kursami rehabilitacyjnymi, okazał się najskuteczniejszym sposobem na powstrzymanie napoju i minimalizowanie awarii.
„Dowody są jasne. Prawie wszyscy kierowcy chcą, aby nowe samochody wyposażone w alcolocki pomogły zatrzymać codzienną rzeź na brytyjskich drogach przed jazdy napięciem, a ten najbardziej obecny raport z pakt jest nawet dodatkowo poparciem. W międzyczasie nasze przesłanie jest jasne – musi być zawsze „żadna dla drogi”.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *